Swastik Tv News Odisha

ମହିଳା ମାନଙ୍କର ହେଉଥିବା ଋତୁସ୍ରାବ ବିଷୟରେ ଏମିତି କାହିଁକି କହିଲେ Papu Pam Pam … ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ହେଉଛି ଭାଇରାଲ, ଦେଖନ୍ତୁ Video

0

ବନ୍ଧୁଗଣ ଝିଅ ମାନଙ୍କ ର ହେଉଥିବା ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ବିଷୟରେ ତ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି।ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯାହା ପ୍ରତିଟି ଝିଅ ମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖାଯାଏ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୟସ ପରେ। ତେବେ ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ହେଉଛି ଗର୍ଭଧାରଣର ସମ୍ଭାବନା ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଗୁଡ଼ିକର ମାସିକ କ୍ରମ। ତେବେ ଯଦି ଏହାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ କହିବା ତାହେଲେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ, ଡିମ୍ବାଣୁ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡା ଛାଡିଥାଏ ,ଏହା ଏମିତି ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯାହାକୁ ଅଣ୍ଡାଦାନ କୁହାଯାଏ। ଆଉ ସେହି ସମୟରେ, ହରମୋନାଲ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଗର୍ଭଧାରଣ ପାଇଁ ଗର୍ଭାଶୟକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରେ।

ତେବେ ଯଦି ଅଣ୍ଡାଦାନ ହୁଏ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ଫର୍ଟିଲାଇଜ୍ ହୋଇ ନଥାଏ, ତେବେ ଗର୍ଭାଶୟର ଲାଇନ୍ ଯୋନୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ମିଳିଥାଏ। ଏହା ଏକ ଋତୁସ୍ରାବ ଅଟେ। ତେବେ ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ, ଯାହାକି ଗୋଟିଏ ଅବଧିର ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ପରଦିନର ପ୍ରଥମ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଣାଯାଏ ଏବଂ ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ନୁହେଁ।ଏହି ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ପ୍ରତି ୨୧ ରୁ ୩୫ ଦିନରେ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଦୁଇରୁ ସାତ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିପାରେ। ତେବେ ଗୋଟିଏ ଝିଅର ଋତୁସ୍ରାବ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ପ୍ରଥମ କିଛି ବର୍ଷ ପାଇଁ, ଏହି ଚକ୍ର ସାଧାରଣ ଅଟେ ବା ସାଧାରଣ ଭାବରେ ଚାଲେ। ତଥାପି, ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ଜଣଙ୍କ ବୟସ ଅନୁସାରେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ଏବଂ ଅଧିକ କମ୍ ହେବା ବା ନିୟମିତ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ।

ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ନିୟମିତ ହୋଇପାରେ ବା ଅନେକଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନିୟମିତ ମଧ୍ଯ ହୋଇପାରେ।ଏହି ସମୟରେ ଏହି ପିରିଆଡ଼ସ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ କିମ୍ବା ଯନ୍ତ୍ରଣାମୁକ୍ତ, ଲମ୍ବା କିମ୍ବା ଛୋଟ ହୋଇଥାଏ। ଅନେକଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ କେତେକ ପ୍ରକାରର ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବ୍ୟବହାର, ଯେପରିକି ବର୍ଦ୍ଧିତ ଚକ୍ର ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବଟିକା ଏବଂ ଇଣ୍ଟ୍ରାଟେରାଇନ୍ ଉପକରଣ (IUDs), ମହିଳାଙ୍କର ଋତୁସ୍ରାବକୁ ବଦଳାଇ ଥାଏ। ତେଣୁ ଏଥିରୁ ଉପଶମ ପାଇଁ କିମ୍ୱା ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ।ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ମହିଳା ମେନୋପୋଜର ନିକଟତର ହୋଇଥାନ୍ତି ତାପରେ ବି ଏହି ଋତୁସ୍ରାବ ଚକ୍ର ପୁନର୍ବାର ଅନିୟମିତ ହୋଇପାରେ।

ଏହାଛଡ଼ା ବୟସ ବଢିବା ସହିତ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ଯ ରହିଥାଏ। ତେଣୁ ମେନୋପୋଜରେ କୌଣସି ଅନିୟମିତ ରକ୍ତସ୍ରାବ ବିଷୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ। ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ ଅନେକ କଥା ଯଥା ଏହି ସମୟରେ ହେଉଥିବା ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ, ଏବଂ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଥିବା ସାମାଜିକ ବାରଣ ଆଦି ବିଷୟରେ ପପୁ ପମପମ୍ ଏହି ଭିଡିଓ ମାଧ୍ଯମରେ ସବିଶେଷ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଆପଣ ଏହି ଭିଡିଓ ଦେଖିଲେ ଏ ସଂପର୍କରେ ଅନେକ କଥା ଜାଣି ପାରିବେ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.