Swastik Tv News Odisha

“ସକାଳ ୮ଟା ୧୨ରେ Lata Mangehskar ଦିଦିଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି”, କଣ କହୁଛନ୍ତି… ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡ଼ିଓ

0

ଜନ୍ମ ଅଛି ତୋ ମୃତ୍ୟୁ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ମୃତ୍ୟୁ କାହାକୁ କେତେବେଳେ କବଳିତ କରିବ ତାହା କେହି କହି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଆପଣ ମାନେ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଯେପରି ସାରୁ ପତ୍ରରେ ପାଣି ଢଳ ଢଳ ହୋଇଥାଏ ଠିକ ସେହିପରି, ମନୁଷ୍ୟ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଠିକ ସାରୁ ପତ୍ର ସଦୃଶ। କେତେ ବେଳେ କାହାର କଣ ଘଟିବ ତାହା କେହି କହି ପାରିବେ ନାହିଁ। ଦୁନିଆରେ ଯେତେ ଧନୀ କିମ୍ବା ଯେତେ ବି ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି। ଦିନ ଆସିବ ସମସ୍ତେ ଏହି ଦିନେ ନା ଦିନେ ଚାଲିଯିବେ। ହେଲେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ଅପେକ୍ଷା ଯଦି ଜଣେ ସେଲିବ୍ରେଟିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉଛି। ତାଙ୍କୁ ସାରା ଦୁନିଆ ମନେ ରଖିଥାନ୍ତି। ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଦେଖିବା ନିକଟରେ ଅନେକ କଳାକାର ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସଙ୍ଗୀତ ଜଗତ ପାଇଁ ଏକ ଦୁଃଖ ଖବର ଆସି ପହଁଚିଛି।

ସଙ୍ଗୀତ ସମ୍ରାଟ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକରଙ୍କ ୯୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକ ହୋଇଛି। ଲତା ମଙ୍ଗେଶକରଙ୍କୁ କରନାର ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ସହିତ ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏହାପରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସେ ସୁସ୍ଥ ହେଉଥିଲେ। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୮ ତାରିଖ ରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ଗାୟକ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକରଙ୍କ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଇବା ପରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏହାପରେ ଭଗବାନ ଲୀଳା ଏପରି କି ତାଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଫେବୃଆରୀ ୨ ତାରିଖ ରେ ବିଗିଡି ଯାଇଥିଲା।

ଏହାପରେ ଗୁରୁତର ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଥେରାପିରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଏବଂ ଏହାପରେ ତାଙ୍କର ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଭାବରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ମାନେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଥିବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକରଙ୍କୁ ସ୍ନେହପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ‘ନାଇଟିଙ୍ଗଲେ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଯଦି ଦେଖିବା ସେ ୧୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଗୀତ ଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ୧୯୪୨ ମସିହାରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଗୀତ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିଲା। ସାତ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅରରେ ତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାରେ ୩୦ ହଜାର ରୁ ଅଧିକ ଗୀତ ଗାଇଛନ୍ତି। ‘ ପ୍ୟାର କା ନାଗମା ହ’ , ରାମ ତେରୀ ଗଙ୍ଗା ମାଇଲି’ , ‘ଏକ ରାଧା ଏକ ମେରା’ ଏବଂ ‘ଦିଦି ତେରା ଦେବ ଦେୱାନା’ ଭଳି ଲୋକପ୍ରିୟ ଟ୍ରାକ୍ ପଛରେ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକର ସ୍ୱର ଶୁଣିବା ପାଇଁ ମିଳିଥାଏ।

୧୯୬୯ ମସିହାରେ ଲତା ମଙ୍ଗେଶକରଙ୍କୁ ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ ପୁରସ୍କାର ରେ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଥିଲା। ତୃତୀୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ପୁରସ୍କାର, ୧୯୯୯ ରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ୨୦୦୧ ରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ପୁରସ୍କାର ଭାରତ ରତ୍ନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ଫ୍ରାନ୍ସର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୦୯ ରେ ଅଫିସର୍ ଦେ ଲା ଲେଜିଅନ୍ ଡି ହୋନେର୍ ଇତ୍ୟାଦି ରେ ତାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.