Swastik Tv News Odisha

କଲିକତାର ହାଓଡ଼ା ବ୍ରିଜ଼, ଲୁଚିଛି ଅନେକ ରହସ୍ୟ… ଯାହା ଆପଣ ଜାଣିବା ପରେ ରହସ୍ୟ ଘେର ଭିତରେ ରହିଯିବେ… ଦେଖନ୍ତୁ Video

0

ମନୁଷ୍ୟ ଜାତି ସୃଷ୍ଟି ହେବାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। ଅନେକ କିଛି କିଛି ନୂଆ ନୂଆ ଆବିଷ୍କାର କରିଛି। ନିଜର ଜ୍ଞାନ କୌଶଳକୁ ଉପଯୋଗ କରି ସମଗ୍ର ପୃଥିବିରେ ମନୁଷ୍ୟ ରାଜ କରୁଛି। ତେବେ ଆପଣ ମାନେ ଅନେକ କିଛି ନୂଆ ଦେଖିଥିବେ। ପୋଲ ବା ବ୍ରିଜ ବେଳେ ବେଳେ ଏପରି କିଛି ଡିଜାଇନ ରେ କରାଯାଇଥାଏ। ଯାହା ଆମକୁ ଅନେକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିଥାଏ। ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏପରି ଅନେକ ପୋଲ ବା ବ୍ରିଜ ମନୁଷ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରିଛି। ହେଲେ ଏପରି ଏକ ବ୍ରିଜ ଯାହା ନିଜର ଏକ ଭିନ୍ନ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଅଛି। ବେଳେବେଳେ ଏହି ବ୍ରିଜ ଦେଶର ଗର୍ବ କରିଥାଏ। ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଏକ ସେତୁ ଅଛି।

ଯାହା କେବଳ ଆମ ଦେଶ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବରଂ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲାଭ କରିଅଛି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା, ଏହି ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସେତୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଘାଟିତ ହୋଇନାହିଁ। ତେବେ ଏହି ବ୍ରିଜ ହେଉଛି କୋଲକାତାର ହାୱରା ବ୍ରିଜ୍। ଏହି ବ୍ରିଜ ପାଇଁ ସର୍ବଦା କୋଲକାତା ବିଶ୍ୱ ବାସୀଙ୍କ ପାଖରେ ନିଜର ଏକ ସ୍ଥାନ ତିଆରି କରିପାରିଛି। ଏହି ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ହେବାର ପ୍ରାୟ 77 ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି। ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ, ପ୍ରୟ ଡିସେମ୍ବର 1942 ମସିହାରେ ଏହି ସେତୁଠାରୁ କିଛି ଦୂରରେ ଜାପାନିଜ ବୋମା ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ସେତୁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର ହୋଇ ରହିଛି।

ବିସିସିଆଇ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ରିଟିଶ ମାନେ ଭାରତରେ କୋଲକାତା ପ୍ରବାହିତ ହୁଗଲି ନଦୀ ଉପରେ ଏକ ଭାସମାନ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଅନେକ ଜାହାଜ ପ୍ରତିଦିନ ହୁଗଳି ଲାଗୁଥିଲା। ତେବେ 1871 ମସିହାରେ ହାୱରା ବ୍ରିଜ୍ ଅଧିନିୟମ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସ୍ତମ୍ଭ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ରିଜ୍ ନିର୍ମାଣରେ ଜାହାଜ ଚଳାଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ନାହିଁ। ହାୱରା ବ୍ରିଜର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ 1936 ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା 1942 ମସିହାରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଫେବୃଆରୀ 3, 1943 ରେ ଏହା ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା।

1965 ମସିହାରେ ଏହାର ନାମ କବି ଗୁରୁ ରବୀନ୍ଦ୍ର ନାଥଙ୍କ ନାମରେ ରବୀନ୍ଦ୍ର ସେତୁ ରଖାଯାଇଥିଲା। ବିସିସିଆଇ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ 26,500 ଟନ୍ ଇସ୍ପାତ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ 23,500 ଟନ୍ ଇସ୍ପାତ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ଯୋଗାଇଛି। 2011 ମସିହାରେ, ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା ଯେ ବ୍ରିଜର ଗୋଡର ଘନତା କମିଯାଉଛି। ଏହା ପରେ, ଏହି ସେତୁକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଷ୍ଟିଲ୍ ଗୋଡଗୁଡିକ ତଳେ ଫାଇବରଗ୍ଲାସ୍ ଦ୍ୱାରା ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୋଇଥିଲା ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ 20 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହିଭଳି ଭାବରେ ହାୱରା ବ୍ରିଜର ବିଶେଷତ୍ୱ ରହିଛି।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.