Swastik Tv News Odisha

ପୁଣି ପୃଥିବୀକୁ ମାଡି ଆସୁଛି ଭୟଙ୍କର ‘ସୁନାମୀ, ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ହୋଇ ଯ।ଆନ୍ତୁ ସତର୍କ … ଜାଣନ୍ତୁ କେବେ ଘଟିବ ଅଘଟଣ…

0

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ପାଣିପାଗକୁ ନେଇ ବଡ ସୂଚନା ଆସିଛି , ମାଡିଆସୁଛି ମହାପ୍ରଳୟ ଏବଂ ମାଡିଆସୁଛି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଜୟ । ସୁନାମି ପାଇଁ ଜାରି ହେଲା ହାଇଆର୍ଲଟ୍ , ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ଅଗ୍ନେୟଗିରି ବିସ୍ଫରୋଣ । ପ୍ରକୃତି ବହୁତ ବିଚିତ୍ର ହୋଇଥାଏ , ଯଦି ଶାନ୍ତି ଅଛି ତାହା ହେଉଛି ଜୀବନର ଉତ୍ସ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ପ୍ରକୃତି ଏହାର ଭୟଙ୍କର ରୂପ ଧାରଣ କରେ ତେବେ ଏହା କାହାକୁ ଛାଡି ନଥାଏ । ଆଜିକାଲି ଟଙ୍ଗ ଦ୍ୱୀପ ପ୍ରକୃତିର ତାଣ୍ଡବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି , ଏହି ଦ୍ୱୀକ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମାଳଦ୍ୱୀପରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏଠାରେ ସମୁଦ୍ର ତଳେ ଏକ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦଗିରଣ ହୋଇଛି , ତେବେ ଅନେକ ଦେଶକୁ ସୁନାମି ଆଲଟ୍ ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ହେତୁ ସମୁଦ୍ରର ତରଙ୍ଗ ଏତେ ଭୟଙ୍କର ହୋଇଛି ଯେ ସୁନାମି ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି । 2022 ର ପ୍ରଥମ ମାସରେ ବିଶ୍ୱ ଏପରି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବ ବୋଲି କେହି କଳ୍ପନା କରି ନଥିଲେ । ଏହି ଆଗ୍ନେୟଗିରି ବିସ୍ଫୋରଣ ମହାକାଶରୁ କଏଦ୍ ହୋଇଛି , ଏଥିରେ ଆପଣ ମାନେ ଦେଖିପାରିବେ ଯେ କିପରି ଜଳ ତରଙ୍ଗ ଉଚ୍ଚକୁ ଉଠିବାରେ ଲାଗିଛି । ସାଟଲାଇଟ ପ୍ରତିଛବି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି , ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ଦ୍ୱୀପକୁ ଖାଲି କରିବାରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ସୁନାମି ଏଠାକୁ ଆସିପାରେ ।

ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦଗିରଣ ପରେ ତରଙ୍ଗ ଏକ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଇଛି , ଟଙ୍ଗ ଦ୍ୱୀପ ନିକଟରେ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିଲେ ବି ନ୍ୟୁଜଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସମେତ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶକୁ ସୁନାମି ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ପୁଣି ଗତକାଲି ସକାଳେ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଛି , ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହୋଇପାରେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହି ସ୍ଥାନ ଖାଲି କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଙ୍କ ପ୍ରକାଶିତ ଅନେକ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । କିଛି ଭିଡିଓ ରେ ଲୋକମାନେ ଏହି ସ୍ଥାନ ଖାଲି କରୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ।

ଉପଗ୍ରହରୁ କଏଦ୍ ହୋଇଥିବା ଏକ ଭିଡିଓ ରେ ଆପଣ ଦେଖିପାରିବେ ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ତୁରନ୍ତ ଆକାଶରେ ଉଚ୍ଚ ତରଙ୍ଗ କିପରି ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହାକୁ ଦେଖି ଅନେକ ଏହାକୁ ଦୁନିଆର ଶେଷ ସମୟ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ 2022 ରେ ଆମେ କିପରି ଶାନ୍ତି ଆଶା କରି ପାରିବା , ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ବଡ ଧ୍ୱସଂ ଆଣିପାରେ । ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଖାଲି କରି ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାକୁ ଟାଙ୍ଗ ସାରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଆଗକୁ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ ରୁହନ୍ତୁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.